środa, 21 stycznia 2015

Stacje LPG na trasie Polska-Włochy, LPG w Austrii

Jeśli wybierasz się z Polski do Włoch na wakacje (lub zimą na narty), i masz auto z instalacją LPG, to zapewne będziesz musiał gdzieś po drodze zatankować gaz (i to nie raz...).
W Polsce nie ma z tym problemu, w Czechach zasadniczo też, ale już w Austrii stacje LPG to rzadkość. Zależnie od pojemności zbiornika i zapotrzebowania na gaz, średnio na jednym tankowaniu przejeżdża się około 250-350 km. Nie da się więc Austrii przejechać "na raz". Zakładając, że większość kierowców jadąc do Włoch, wybiera drogę przez Ostravę, Brno i Wiedeń, a dalej przez Graz i Villach, to od granicy polsko-czeskiej, do Mikulova ma około 230 km. Tam bez problemu na zbiorniku się dojedzie. Przed samą granicą z Austrią można zatankować choćby na Shellu (tym po lewej stronie drogi, gdzie NIE WARTO płacić w Euro bo kurs mają iście zbójnicki) i dalej w kierunku słonecznej Italii. I tu pojawia się problem. Bo kolejna stacja z LPG (a w zasadzie to już z GPL), usytuowana przy autostradzie A2 (a po przekroczeniu granicy Aus-Ita A23), jest dopiero we Włoszech, jakieś 500 km dalej. Jadąc zwłaszcza nocą (kiedy duża liczba stacji przydrożnych jest zamknięta) i nie chcąc zanadto zjeżdżać z autostrady A2 w poszukiwaniu stacji LPG, polecam zjechać na 183 kilometrze A2-ki (270 km od Mikulova), na dzielnicę Grazu - Puntigam, i tam po około 1,5 km po prawej stronie drogi znajdzie się upragnioną stację LPG. Dojazd łatwy, ruch znikomy, całość zajmie raptem kilka minut. Gaz tankuje się samemu, wlew taki jak w Polsce, otwarte 24/7, tylko ta cena... Ale to już  niestety standard w Austrii. Stamtąd już bez problemu dojedzie się do Włoch na samym gazie. Szerokiej drogi!
Adres stacji:
Triester Straße 459, 
8055 Graz-Puntigam
Austria

27 komentarzy:

  1. Problem rzeczywiście dostrzegalny - nie tylko w kierunku Włoch. Na szczęście moim C5 udało się przelecieć Austrię na jednym zbiorniku (!) Gaz zatankowany jeszcze w Słowenii, potem Klagenfurt, Graz, Wiedeń i w końcu kolejne tankowanie w Mikulov :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Za Wiedniem chyba na 110 km jest stacja chyba ARAL

    OdpowiedzUsuń
  3. Około 150 km za Wiedniem przy A2 (w miejscu gdzie autostrada przestaje prowadzić na południe, a zaczyna skręcać na zachód) jest stacja LPG w miejscowości Grosswilfersdorf. Kolejna stacja LPG czeka 140 km dalej w miejscowości Griffen (również właściwie przy A2 - ze 40 km przed Klagenfurtem). Dalej włoska granica...

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeździłem i tankowałem się po drodze z Wiednia na Graz i dalej na Udine:
    zaraz za Wiedniem po prawej stronie na A2
    BP Tankstelle Johann Schwarz
    Autobahn A2
    2353 Guntramsdorf West

    dalej jakieś 160 km od tej stacji przed Grazem jest jeszcze AGIP przy A2
    Loipersdorf im Burgenland 280
    7411
    po tych dwóch by nie zjeżdżać z autostrady to dopiero przed Udnie już we Włoszech jakieś 340 km
    na przeciętnym baniaku daje się dolecieć na kolejne tankowanie.
    Powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stacja BP Johann Schwarz - LPG jest bardzo drogie, powyżej 0.85€/l...

      Usuń
  5. jeszcze chyba jest jedna na A2 jadąc z Graz do Villach ale ja nie tankowałem:

    BP Tankstelle Doppler Klagenfurter Tankstellenbetr. GmbH
    Gewerbestraße 8
    9112 Griffen

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My właśnie tankujemy 😀 Cena 0.70 euro/litr. Dzięki za informacje

      Usuń
    2. Polecam. Cena LPG na 1.06.2018 wynosila 0,666€/l. Fajny dojazd. Czynne 24h.

      Usuń
  6. no i na koniec aktualna lektura dla wytrwałych stacje autogazem w Austrii
    http://www.fluessiggas.eu/autogas/tankstellen/

    OdpowiedzUsuń
  7. i jeszcze tu ale z cenami w euro http://www.oeamtc.at/portal/tanken+2500++1004854
    klik na żółte po prawej stronie Anzeigen i już

    OdpowiedzUsuń
  8. Właśnie zatankowałem na stacji w Graz Puntingam. Cena 0,68 euro. Czynne non stop. Na stacji również sklep Spar. 18 sierpnia 2016. Krzysztof. Dzięki ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Droga z Włoch gdzie z powodu siesty nie dało się zatankować gazu. Informacja o BP w Griffen wskazana na tym forum uratowała nas przed jazdą na benzynie :) cena 0,709 euro więc nie najdrożej. We Włoszech tankowanie od 0.52 do 0.89 w okolicach Wenecji. 29.07.2017

    OdpowiedzUsuń
  10. Dziekujemy bardzo za wskazanie stacji lpg w Graz-Puntigam ❤ Uratowała nas. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  11. Pomocna informacja wyruszamy 23/08/17.do Cecina osobiście sprawdzę te stacje. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  12. Szczerze odradzam polecaną we wpisie stację, niestety zatankowaliśmy (października 2017) i zapchało nam filtr gazu. ODRADZAM!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby była jasność - za ewentualną jakość gazu nie jestem w stanie ręczyć ( i nie to było celem tego postu). Chodziło o podanie adresu stacji na którą łatwo zajechać i która zawsze była otwarta. A co do zapchania filtra gazu - jednym tankowaniem, nawet gdyby nie wiem co zatankować, ciężko zapchać filtr. Przypuszczam, że filtr już dawno kwalifikował się do wymiany i po prostu tam i wtedy nadeszła na to ostateczna pora

      Usuń
  13. proszę o stację lpg wjeżdżając od strony Włoch.
    dzięki

    OdpowiedzUsuń
  14. No niestety tak jest ale czasem da się śmignąć dłuższą trasę -wszystko zależy od zbiornika. Dobrze mieć jak największy jak się da:) Będę teraz instalować w aucie żony instalację BRC która u mnie sprawuje się dobrze. I nawet jak nie ma stacji na trasie i będzie trzeba do tankować benzynę to ostatecznie taniej wychodzi.

    OdpowiedzUsuń
  15. Kilka dni temu wracałem z Włoch autostradą A22 przez Brennero i pragnę podzielić się informacją, że tankowanie gazu w tym kraju, szczególnie nocą, to jakiś koszmar. Udało mi się przejechać na gazie do Austrii, ale co się naszukałem stacji po drodze to moje.
    Warto zatankować gdzieś w okolicach Modeny - ja tankowałem tutaj:

    A1, AdS Secchia Est, 41123 Modena MO, Włochy

    i później praktycznie nie ma ani jednej stacji z gazem aż do Insbrucka: kolejna stacja na jakiej stawałem to stacja BP:

    Inntal Autobahn A12, 6070 Ampass, Austria.

    Niestety wiąże się to ze stratą jakiś 15 minut, bo trzeba zawrócić na autostradzie bo stacja jest przy autobani ale przy pasie do jazdy w przeciwnym kierunku. Tankowanie za jakieś 0,799 euro za litr, po czym kolejne zawracanie i jazda dalej aż do Niemiec.

    Dystans pomiędzy stacjami gazu to jakieś 360 km.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jazda z Włoch do Polski przez Brennero c.d.

    Dalsza droga przez Niemcy wcale nie wygląda lepiej jeśli chodzi o dostępność gazu. Na stacji na Irschenberg Sud niby nie ma problemu, ale jak zajechałem o 2.00 w nocy to do każdego dystrybutora było po 9 aut, kolejka na godzinę stania, dlatego odradzam tą stację. Za to w drodze do Polski po prawej stronie autostrady mamy tą stację:

    A9 Fürholzen Ost / BAB, 85376 Neufahrn bei Freising, Niemcy,

    polecam, są dwa dystrybutory skrajnie po prawej stronie, mają podwójne końcówki, w tym dostępny jest typ włoski (sprawdzić, nie lecieć od razu z prośbą o pożyczenie przejściówki).

    Dalej im bliżej Polski tym lepiej, jest już dużo stacji czynnych 24h z gazem.

    OdpowiedzUsuń
  17. Na pewno jest gaz tutaj:

    Aral, A93, 92670 Windischeschenbach, Niemcy

    i jeszcze tutaj

    Aral, BAT Vogtland Süd, 08606 Oelsnitz/Vogtl., Niemcy

    OdpowiedzUsuń
  18. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  21. Fajne porady!
    Czy dzisiaj tez aktualne?
    Pazdziernik 2021

    OdpowiedzUsuń
  22. Mobile Tankstellen sind mobile Kraftstoffstationen, die flexibles und bequemes Tanken an verschiedenen Standorten ermöglichen. Sie sind ideal für Transport-, Bau- und landwirtschaftliche Unternehmen, die schnellen Zugang zu Treibstoff benötigen. Diese Tankstellen bieten eine praktische Lösung für die Brennstoffversorgung unterwegs.

    OdpowiedzUsuń
  23. Zbiorniki dwupłaszczowe na olej napędowy to zaawansowane konstrukcje, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo przechowywania paliwa. Dzięki dwóm niezależnym płaszczom, ryzyko wycieku jest zminimalizowane, co chroni środowisko i użytkowników. Zbiorniki te są idealne dla firm transportowych, rolniczych oraz przemysłowych, które potrzebują dużych ilości oleju napędowego. Solidna konstrukcja i wysoka jakość wykonania gwarantują długowieczność i niezawodność zbiorników dwupłaszczowych.

    OdpowiedzUsuń