wtorek, 20 listopada 2018

HELLA LIQUID CRYSTAL HD - NOWE MOŻLIWOŚCI REFLEKTORA

Producenci oświetlenia w samochodach, idąc za modą i coraz to bardziej wybujałą wyobraźnią projektantów nadwozi, muszą się nieźle nagłowić by określony kształt reflektora spełniał swoje zadania. Taki element musi dobrze wyglądać, wyróżniać się na tle konkurencji, no i przede wszystkim musi dobrze świecić. Producenci tacy jak Hella, czy Magneti Marelli, prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii - tak powstają światła matrycowe LED, lub reflektory LED z wyświetlaczem LCD. 
Wszystkie te rozwiązania mają wręcz nieograniczone możliwości sterowania wiązką światła, którą można dostosować do aktualnie panujących na drodze warunków, natężenia ruchu i topografii terenu.
Z absurdalną prędkością przetwarzania (ludicrous speed, lub blisko warp 4) reflektory takowe potrafią zmieniać snop światła oświetlając, lub zacieniając dany obszar przed samochodem. W ten sposób, korzystając z wszelkiego rodzaju sonarów, radarów, kamer, GPS-ów itp, można wręcz przewidywać sytuacje na drodze i tworzyć wiązkę światła idealnie dany obszar oświetlającą. Reflektory mogą wręcz same wskazywać kierującemu ważne, czy też niebezpieczne, elementy na drodze przed nim. 
Albo, jak w swoim filmie pokazuje Hella, wyświetlić idealną ścieżkę przejścia przez dany odcinek drogi... Czy już widzicie do czego zmierzam???
Oczami wyobraźni widzę już te ogłoszenia "AAA LED LIGHT CHIP TUNING". A przy komputerze podłączonym do gniazda EOBD, maniaka gier takich jak Colin McRae, RBR, czy innej Forzy, Dirtu itp, który wgrywa do naszych świateł obraz "ghosta", który idzie przez Col de Turini, lub ulicami Monte Carlo pełną bombą. 
I każdy z nas będzie mógł się równać z Kubicą, Loebem, czy Ogierem, próbując dotrzymać im tempa w realu. Ślepia naszego samochodu pokażą nam kiedy i jak bardzo skręcić, a jak trzeba będzie to i międzyczasy, czy bieg na którym dany zakręt przejechać.
Mam tylko nadzieję, że informatycy zajmujący się systemami utrzymania pojazdu "na czarnym" pracują tak samo ciężko jak ich koledzy od oświetlenia i każdy "oświecony kierowca" zawsze szczęśliwie dojedzie do mety... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz